Haber

AB Dışişleri Bakanlarından depremde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları, Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde Türkiye ve Suriye’deki depremde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulundu. AB, 34 İranlı yetkiliyi “ağır insan hakları ihlalleri” nedeniyle yaptırım listesine aldı.

Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları, Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi. Toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi ve AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, toplantı öncesinde AB Dışişleri Bakanlarının depremde hayatını kaybedenler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunduğunu belirtti. Türkiye ve Suriye’de felaket.

İlgili Makaleler

Borrell, “Türkiye ve Suriye’de 40 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan ve sayıları artmaya devam eden dramatik depremin kurbanlarını anmak için bugün toplantımıza saygı duruşuyla başladık. Yüzbinleri desteklemek için.” insanların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde Bu çok zor dönemde Türkiye ve Suriye halkları için çok hızlı bir şekilde harekete geçtik.”

Türkiye’nin anlaşması devam etmeli

Görüşmenin ana gündem maddesinin Rusya-Ukrayna Savaşı olduğunu belirten Borrell, AB’nin Ukrayna’ya yönelik takviyelerinin devam edeceğini söyledi. Dünyada olası bir gıda krizine dikkat çeken Borrell, Türkiye ile Birleşmiş Milletler (BM) arasındaki tahıl anlaşmasının mutlaka devam etmesi gerektiğini vurguladı ve aksi takdirde çok önemli bir gıda kriziyle karşılaşılabileceğini söyledi.

AB, 34 İranlı yetkiliye yaptırım kararı aldı

Görüşmede Moldova, Afganistan, iklim ve enerji konularının da ele alındığını kaydeden Borrell, AB’nin İran’a yönelik yaptırımlarına ilişkin “ağır insan hakları ihlalleri” nedeniyle 34 İranlı yetkilinin yaptırım listesine alındığını bildirdi. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu